Gastroskopia

Gastroskopia Jest to badanie wziernikowe: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Do wykonania tego badania niezbędne jest urządzenie zwane endoskopem, które wyposażone jest w oświetlenie i kamerę. Ma ono kształt cienkiego i elastycznego przewodu, który wprowadza się przez usta do gardła, a następnie przez przełyk i żołądek do dwunastnicy.
Badanie endoskopowe jest dokładniejsze niż badanie radiologiczne górnego odcinka przewodu pokarmowego, gdyż umożliwia wzrokową ocenę błony śluzowej, a poza tym w czasie tego badania możliwe jest pobranie materiału do badania histopatologicznego (tzw. biopsja endoskopowa).


Wskazania do wykonania gastroskopii:

  • wystąpienie objawów dyspeptycznych (bólów brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagi)
  • podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy
  • podejrzenie choroby nowotworowej
  • dysfagia - trudności w połykaniu
  • podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego
  • podejrzenie istnienia uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego
  • jako badanie przesiewowe lub kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (osoby z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta, z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, po przebytej resekcji żołądka).


Przygotowanie do badania:

Pacjent powinien być na czczo tj. min. 6 - 8 godz. przed badaniem, nie należy przyjmować pokarmów i płynów, palić papierosów i żuć gumy. Osoby przyjmujące stałe leki (choroby układu krążenia, cukrzyca, padaczka, obniżona krzepliwość krwi itp.), a także kobiety w ciąży - sposób przygotowania do badania powinny indywidualnie skonsultować z lekarzem. Osoby, które na co dzień noszą protezę zębową, proszone są o jej usunięcie na czas wykonywania badania.

Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie środka znieczulającego. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Gastroskop jest wprowadzany przez ustnik, który badana osoba trzyma zębami do końca trwania badania. Z uwagi na to, że w trakcie gastroskopii do żołądka wprowadzana jest niewielka ilość powietrza, może pojawić się uczucie wzdęcia i odbijania. Są to zjawiska normalne w trakcie gastroskopii, które ustępują zaraz po jej zakończeniu.


Przeciwwskazania do badania:

Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym i bezpiecznym. Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są: świeży zawał serca, ostra niewydolność wieńcowa, niewydolność oddechowa i krążeniowa, brak współpracy chorego, tętniak aorty oraz wczesny okres po operacji jamy brzusznej.

zegar
CZAS:
badanie trwa ok. 10-20 min.

Gastroskopia
ZNIECZULENIE:
brak lub miejscowe

Gastroskopia
REKONWALESCENCJA:
 Jeżeli przed badaniem zostały podane leki uspokajające, pacjent nie powinien prowadzić samochodu gdyż środki uspokajające mogą upośledzać odruchy.

Gastroskopia
CENA:
200 zł

 

Szukaj :