Elektrokardiografia EKG

EKG Elektrokardiografia ( EKG ), jest jednym z podstawowych badań stosowanych w kardiologii. Badanie służy do szybkiego i dokładnego wykrywania różnych zaburzeń rytmu serca, niedotlenienia i niedokrwienia mięśnia sercowego oraz do rozpoznania świeżego zawału serca. Badanie EKG umożliwia również ujawnienie zaburzeń elektrolitowych (np. podwyższonego stężenia potasu lub magnezu we krwi), zwiększonego ryzyka wystąpienia niemiarowości (np. skrócenie czasu przedsionkowo - komorowego). Jest badaniem całkowicie nieinwazyjnym i dorosły, zdrowy człowiek powinien wykonać je przynajmniej raz w roku.


Główne wskazania do wykonania badania EKG:

  • bóle w klatce piersiowej
  • zaburzenia rytmu serca
  • objawy niewydolności krążenia
  • duszności, omdlenia i utraty przytomności
  • nadciśnienie tętnicze


Przygotowanie do badania:

Przed przystąpieniem do badania nie ma żadnych ograniczeń związanych z przyjmowaniem pokarmów. Badanie nie powinno być wykonywane zaraz po wysiłku fizycznym. Obowiązkowo należy poinformować lekarza o przyjmowaniu jakichkolwiek leków.

Przed rozpoczęciem badania wykonujący je pielęgniarka lub lekarz mogą poprosić o zdjęcie biżuterii, zegarka, a także koszuli lub bluzki (dlatego w dniu badania najlepiej ubrać się w rozpinaną koszulę lub bluzkę z krótkim rękawem).

zegarCZAS: ok. 5 min.

Elektrokardiografia  EKGZNIECZULENIE: brak - badanie nieinwazyjne

Elektrokardiografia  EKGREKONWALESCENCJA: brak - badanie nieinwazyjne

Elektrokardiografia  EKGCENA: 30 zł

 

Szukaj :