Anoskopia, badanie proktologiczne

Anoskopia

Anoskopia to badanie proktologiczne, w trakcie którego lekarz, przy pomocy specjalnego wziernika - anoskopu, dokonuje oceny stanu kanału odbytu i końcowego odcinka odbytnicy.


Wskazania do wykonania anaskopii:

  • diagnostyka hemoroidów
  • stany zapalne
  • zmiany patologiczne błony śluzowej odbytnicy
  • ból odbytu
  • świąd odbytu
  • kontrola po leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób odbytu


Przygotowanie do badania:

Przygotowanie do anoskopii nie wymaga stosowania szczególnej diety. W dniu badania należy wstrzymać się od przyjmowania posiłków, można natomiast przyjmować płyny niegazowane do ok. 6 godz. przed badaniem. Rano w dniu badania należy wykonać lewatywę przy pomocy gotowych wlewek doodbytniczych (preparaty dostępne są w każdej aptece). W ten sposób końcowy odcinek jelita grubego zostanie prawidłowo oczyszczony, co umożliwi wykonanie pełnego i wiarygodnego badania. Należy zażyć wszystkie przyjmowane na stałe leki.

Anoskopia jest badaniem dobrze tolerowanym przez pacjentów i praktycznie bezbolesnym. Wykonanie badania nie wymaga żadnego znieczulenia. W trakcie samego badania pacjent przyjmuje pozycję kolankowo - łokciową lub leży na boku z podkurczonymi nogami, podczas gdy lekarz powoli wprowadza anoskop do jelita grubego.


Przeciwwskazania do badania:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest świeży zawał serca, ostra niewydolność krążenia i oddychania, ciężkie zaburzenia rytmu serca, ciężkie zaburzenia krzepnięcia krwi.

Anoskopia
CZAS:
badanie trwa ok. 5 min.

Anoskopia
ZNIECZULENIE:
brak lub miejscowe

Anoskopia
REKONWALESCENCJA:
 Jeżeli przed badaniem zostały podane leki uspokajające, pacjent nie powinien prowadzić samochodu gdyż środki uspokajające mogą upośledzać odruchy.

Anoskopia
CENA:
150 zł

OCENA ZANIEGU : 4.4/5 na podstawie opinii 50 zapytanych klientów.

[rate]

 

Szukaj :